Wydatki pod lupą naukowców

Wydatki pod lupą naukowców

Badania naukowe

Obecnie wiemy już, że introwertycy i ekstrawertycy w odmienny sposób wydają pieniądze. Na stronie Psychological Science opublikowano badania, w których naukowcy przekonują, iż ekstrawertycy o niskich dochodach wydają więcej pieniędzy na tzw. dobra luksusowe, niż introwertycy o porównywalnych dochodach.

Badania przeprowadzono we współpracy z jednym z międzynarodowych banków w Wielkiej Brytanii, którego klienci otrzymali za pośrednictwem poczty elektronicznej link z prośbą o udział w badaniu. W badaniach wykorzystano dane z rzeczywistych wydatków na życie pochodzących z kont bankowych na przestrzeni 12 miesięcy. Klienci, którzy zdecydowali się na udział w badaniu, otrzymali również do wypełnienia ankiety, w których ocenili swoje cechy osobowościowe zarówno w wymiarze ekstrawersji i introwersji, jak i materializmu i samokontroli.

Badanie przeprowadzono w 2014 roku i objęło analizę tysięcy transakcji 718 klientów banku. Wyniki uwzględniały też inne czynniki, które mogą wpływać na nawyki zakupowe, takie jak status zatrudnienia, wiek i płeć. Przeanalizowano również transakcje gotówkowe. Naukowcy posortowali wydatki klientów na kategorie przyporządkowane statusowi od bardzo niskiego do bardzo wysokiego. Kategorie o wysokim statusie obejmowały m.in. wydatki dla golf, elektronikę, sztukę czy zagraniczne podróże lotnicze. Do wydatków o niskim statusie zaliczono np. wydatki w sklepach dyskontowych czy lombardzie.

Badania wykazały, że osobowość wydaje się być ważnym czynnikiem wpływającym na ludzi żyjących w warunkach ograniczonych zasobów. Ludzie o identycznych zasobach finansowych wydawali pieniądze w odmienny sposób w zależności od poziomu ekstrawersji. Ekstrawertycy z porównaniu do introwertyków wydawali większe sumy na przedmioty z kategorii o wysokim statusie. Co ciekawe, badacze stwierdzili również, że wraz ze wzrostem dochodów różnice dotyczące sposobu wydawania pieniędzy pomiędzy introwertykami a ekstrawertykami były mniej wyraźne.

Dlaczego introwertycy i ekstrawertycy wydają pieniądze inaczej

Oczywiście wielu introwertyków (niezależnie od ich dochodów) powie, że lubią elektronikę, sztukę, podróże i inne “luksusowe” przedmioty. Klucz do różnicy w sposobie wydawania pieniędzy tkwi w motywacji. Osoby ekstrawertyczne, którym zdecydowanie bardziej zależy na kontaktach z innymi ludźmi niż introwertykom, również dbają bardziej o swój status społeczny. Mając mniej pieniędzy odczuwają jednocześnie spadek tego statusu. Wydając wyższy odsetek swoich dochodów na  towary i usługi powszechnie postrzegane jako luksusowe, starają się rekompensować sobie postrzegane niedobory. Dodatkowe wydatki mają na celu zwiększenie ich uczucia samowystarczalności oraz osobistej władzy.

Introwertycy nie dbając o swoją pozycję społeczną nie czują tak silnej potrzeby, aby wydawać pieniądze na rzeczy, które miałyby ją zwiększyć.

Każda decyzja niesie za sobą konsekwencje

Problem w tym, że ekstrawertycy angażując się w takie zachowania, mogą powodować utrwalanie się ich złej kondycji finansowej.
Osobiście spotykam się z sytuacjami, w których ludzie narzekający na brak pieniędzy, jednocześnie dokonują różnych nierozsądnych zakupów, aby poprawić (chwilowo) swoje samopoczucie. Z mojej perspektywy jest to irytujące, kiedy ktoś żali się, a nawet oczekuje pomocy, w sytuacji kiedy jednocześnie wydaje pieniądze na towary czy przyjemności, na które ja sobie nie pozwalam.

Jeśli spodobał Ci się artykuł, zostaw Like’a. Jeśli uznasz artykuł za pożyteczny, udostępnij go swoim znajomym.
Daj znać, jeżeli poruszane przeze mnie tematy uważasz za interesujące. Możesz również zapisać się do newslettera, wówczas poinformuję Cię o nowym artykule.

Podobne artykuły:
Pieniądze i rozmowy na punkty
Introwertyk na zakupach (1)
Introwertyk na zakupach (2)