Wychowanie introwertyka

Wychowanie introwertyka

Wychowanie introwertycznego dziecka dla niektórych rodziców może stanowić spore wyzwanie, zwłaszcza jeśli sami nie są introwertykami. Nawet jeśli masz dobre intencje, możesz nie zdawać sobie sprawy z tego, co robisz źle. Dodatkowo, obserwując inne dzieci, tak niepodobne do Twojego, możesz zacząć myśleć, iż z Twoim dzieckiem jest coś nie tak. Kluczem do sukcesu jest przede wszystkim zrozumienie i akceptacja.

Problem pojawia się wtedy, gdy ekstrawertyczni rodzice nie rozumieją swojego zamkniętego w sobie dziecka i nie chcą zaakceptować jego natury. Kiedy Twoje dziecko jest kompletnie niepodobne do Ciebie, rodzicielstwo może stać się walką.

Zaczynacie wówczas szukać sposobu, aby mu pomóc. Chcecie pomóc mu stać się bardziej otwartym i aktywnym, co Waszym zdaniem ma uczynić je bardziej szczęśliwym. Tylko ono nie potrzebuje pomocy, przynajmniej nie z powodu bycia introwertykiem. Bycie introwertykiem nie jest problemem samym w sobie. Każdy z nas funkcjonuje inaczej i to, co jednych ludzi pobudza i ładuje ich akumulatory, dla innych może być wyczerpujące.
Introwertycy mają kilka podstawowych zasad. Jeśli zrozumiesz, czym one są – wychowanie introwertycznego dziecka będzie przebiegać znacznie płynniej.

Poniżej lista rzeczy, których NIGDY nie powinieneś robić swojemu introwertycznemu dziecku:

Celowo go zawstydzać

Niektórzy rodzice mają żartobliwą osobowość. Lubią szturchać dzieci i z nich żartować. Nie robią tego złośliwie – robią to, by być zabawnymi. Uważają też, że w ten sposób nawiążą lepszy kontakt z dzieckiem. Niestety Twoje introwertyczne dziecko może całkowicie stracić poczucie humoru z powodu takiego rodzaju interakcji. Może wręcz poczuć się urażone.

Wyśmiewać się z niego na oczach innych

Jest tylko jedna rzecz gorsza niż wyśmiewanie się z zamkniętego w sobie dziecka – to naśmiewanie się z niego na oczach innych ludzi. Introwertyczne dzieci bywają często również bardzo wrażliwe i częściej wpadają w zakłopotanie z powodu rzeczy, które nam mogą wydawać się bez znaczenia.

Ujawniać informacji na jego temat

Możesz myśleć, że rozmawianie o głupich rzeczach, które Twoje dziecko robiło jak było małe lub jakie słodkie błędy popełniło, może wydawać się nieznaczące i bardzo przyjemne, ale introwertyczne dziecko może to odbierać jako kpinę. Nawet najbardziej przyziemne fakty dotyczące zamkniętych w sobie dzieci mogą być postrzegane przez nie jako informacje osobiste i prywatne.

Zmuszać do rozmowy z obcymi

Jestem w stanie zrozumieć, że jako rodzić chcesz, aby Twoje dzieci były towarzyskie. Chcesz, aby swobodnie rozmawiały z innymi. Jednak zmuszanie ich do rozmowy nie zadziała. Introwertyczne dziecko musi czuć się dobrze, aby się otworzyć. Jeśli zostanie zbyt wcześnie popchnięte do mówienia – wycofa się całkowicie.

Prosić, aby występowało przed innymi ludźmi

Być może Twoja córka ma najpiękniejszy głos, albo twój syn opowiada najzabawniejsze dowcipy. Pomimo tego unikaj wystawiania ich na pokaz i proszenia ich o występy dla innych. Introwertycy nie chcą być „na scenie” i nie doceniają niechcianego światła reflektorów. Nie tylko nie sprawia im to żadnej przyjemności, ale jest również źródłem stresu.

Wypełniać mu cały dzień różnorodnymi aktywnościami, bez zapewnienia czasu na odpoczynek

Nie jest łatwo nie ugiąć się przed presją otoczenia, które oczekuje, że oprócz regularnych zajęć, Twoje dzieci będą uczęszczały na różnorodne zajęcia dodatkowe – angielski, lekcje tańca, zajęcia sportowe, kursy, konkursy. Niektóre dzieci rozkwitają z dużą ilością zajęć, jednak introwertyczne dziecko potrzebuje znacznie więcej czasu na odpoczynek. Bardzo często bywa przytłoczone nadmierną stymulacją i musi ładować się w domu. Jeśli ma napięty dzień – pamiętaj, aby zaplanować mu pewien czas przerwy pomiędzy zajęciami. Pomyśl o swojej społecznej energii introwertyka jako baterii. Za każdym razem, gdy dziecko wychodzi z domu jego bateria się wyczerpuje. Twój dom to stacja ładująca. Introwertyczne dziecko musi być często ładowane.

Zmuszać go do wyjścia na zewnątrz i zabawy, kiedy chce odpocząć

Siedmiogodzinny dzień w szkole może być całkowicie wyczerpujący dla introwertycznego dziecka. Ono może chcieć wrócić do domu i po prostu się położyć. Możesz czuć się nieswojo, gdy Twoje dziecko siedzi na kanapie lub leży na łóżku czytając. Jednak może to być dokładnie to, czego ono potrzebuje po długim dniu spędzonym w szkole.

Uważać je za niegrzeczne tylko dlatego, że ma trudności z utrzymaniem znajomości

Introwertyczne dziecko może mieć problemy z przywitaniem się ze znajomymi. Ludzie mogą przechodzić obok niego, a ono będzie udawać, że ich nie widzi. Nie robi jednak tego dlatego, że jest niegrzeczne. Introwertycy mogą mieć trudności z przyjaźnieniem się z innymi ludźmi. Zamiast ich besztać – naucz ich, że nawet niewielkie gesty lub uśmiech wystarczą, aby zachować się w sposób odpowiedni.
Daj również dziecku trochę miejsca na rozmowę. Jeśli ktoś zada mu pytanie, nie odpowiadaj za niego, tylko dlatego że uważasz, że jest zbyt cichy lub nie odpowie wystarczająco szybko.

Nienawidzić jego spokojnego zachowania

Najgorszą rzeczą, jaką rodzic może robić dziecku, jest poniżanie dziecka za bycie introwertykiem. Niestety ja takie zachowanie obserwuję na każdym kroku. Mówienie dziecku, że „odstaje od innych” oraz zmuszanie go na siłę, aby „poszło z kimś porozmawiać, bo inaczej nie będzie mogło wrócić do domu” nie tylko nie pomaga, ale wręcz sprawia, że introwertyk chce się wycofać jeszcze dalej.

Nie wszyscy ekstrawertyczni rodzice robią takie rzeczy swoim zamkniętym dzieciom. Nie musisz być introwertykiem, aby skutecznie wychowywać introwertyczne dziecko. Poświęcenie czasu na czytanie wskazówek dotyczących temperamentu dziecka, a także respektowanie jego granic, znacznie poprawi Wasze stosunki, a dziecku da poczucie akceptacji, tak bardzo potrzebne mu do jego rozwoju. Nawet jeśli nie rozumiesz, dlaczego introwertyczne dzieci tak łatwo się zawstydzają lub dlaczego nie mówią tak swobodnie – szanowanie ich uczuć ma dla nich ogromne znaczenie.

Źródło: https://blogs.psychcentral.com/anxious-kids/2016/05/15-mistakes-parents-make-with-an-introverted-child/, Natasha Daniels, 15 maja 2016

Jeśli spodobał Ci się artykuł, zostaw Like’a. Jeśli uznasz artykuł za pożyteczny, udostępnij go swoim znajomym.
Daj znać, jeżeli poruszane przeze mnie tematy uważasz za interesujące. Możesz również zapisać się do newslettera, wówczas poinformuję Cię o nowym artykule.

 

Podobne artykuły:
Cechy introwertycznych dzieci
Jak pomóc małemu introwertykowi?