Rozterki introwertyka

Rozterki introwertyka

Bycie introwertykiem nie oznacza, że zawsze chcę być sama. Nie oznacza to również, że nie wychodzę z domu, nie uczestniczę w spotkaniach towarzyskich czy nie poznaję nowych ludzi. Tak, zdarzają się chwile, kiedy wychodzę, spotykam się ze znajomymi i naprawdę się z tego cieszę. A później wracam do domu, do mojej przystani, gdzie z przyjemnością odcinam się od zewnętrznego świata. Zanurzam się wtedy w świecie swoich myśli lub niedostarczających adrenaliny zajęć, które ekstrawertycy mogą uznać za nudne, ale mi pozwalają nabrać energii do dalszego działania.

Carl Jung, uważany za ojca współczesnej psychologii, powiedział kiedyś, że nie ma czegoś takiego jak stuprocentowy introwertyk czy ekstrawertyk, dodając, że gdyby taka osoba istniała, znalazłaby się w domu wariatów. Po takim stwierdzeniu, aż strach przyznać się do wyniku, jaki osiągnęłam w teście MBTI ;-). Tak czy inaczej, chodzi o to, że nawet introwertycy zachowują się czasami ekstrawertycznie.

Dla większości introwertyków sposób ich działania zależy w dużej mierze od poziomu energii i komfortu. Wypoczęty introwertyk może swoim zachowaniem przypominać ekstrawertyka. Jednak kiedy poczuje się przytłoczony nadmiarem bodźców lub znajdzie się w otoczeniu nowej grupy ludzi – ucichnie.

W rezultacie wielu introwertyków odczuwa wewnątrz dwie przeciwstawne frakcje, które nieustannie toczą ze sobą walkę.

Poniżej przedstawiam listę takich sprzecznych rzeczy, z którymi zmagają się introwertycy.

 1. Chcą działać w sposób samodzielny, ale jednocześnie zależy im na głębokich relacjach z innymi ludźmi.
 2. Nie chcą być pomijani podczas zapraszania na wydarzenia towarzyskie, ale w tym samym czasie nie chcą na nie iść.
 3. Pragną, aby inni ludzie ich zauważyli i docenili, ale nienawidzą być w centrum uwagi.
 4. Mają głębokie przemyślenia, ale nie dzielą się nimi z innymi ludźmi, ponieważ rzadko wychodzą one z ust tak elokwentnie, jakimi wydawały się być w głowie.
 5. Żałują, że nie mają jeszcze kilku bliskich przyjaciół, ale większość dni są zadowoleni, kiedy mogą w samotności zajmować się tym, co ich interesuje.
 6. Są zabawni i otwarci, kiedy przebywają wśród bliskich przyjaciół, ale wycofani i cisi kiedy są z ludźmi, których dobrze nie znają.
 7. Są chwaleni za przemyślane przemówienia lub prezentacje, a jednocześnie ciężko im prowadzić błahe rozmowy z kolegami.
 8. Mają pomysł lub sugestię na spotkaniu roboczym, ale unikają mówienia, ponieważ nie chcą skupiać na sobie uwagi.
 9. Cicho robią dobrą robotę w pracy lub szkole i żałują, że ktoś nie zauważy tego, bez konieczności zwracania na to uwagi.
 10. Są błyskotliwi podczas wysyłania wiadomości tekstowych lub wiadomości online, a jednocześnie niezręczni i wycofani podczas rozmowy z kimś twarzą w twarz.
 11. Chcą znaleźć swoją bratnią duszę, ale mają opory, żeby poznawać nowych ludzi.
 12. Chcą spać, ale nie mogą wyłączyć swojego bardzo aktywnego umysłu.
 13. Chcą porozmawiać o czymś, co naprawdę ma dla nich znaczenie, ale wydaje im się, że inni ludzie będą się nudzić tym, co mówią.
 14. Mają chęć wywarcia wpływu na świat, ale nie chcą opuszczać swojego domu.
 15. Prawdziwie zależy im na ludziach będących w ich życiu i cenią sobie chwile spędzone z nimi, ale są kiepscy w podtrzymywaniu z nimi kontaktów.

 
Źródło: https://introvertdear.com/news/introvert-strange-contradictory-things/, Jenn Granneman, 25 sierpnia 2018

Jeśli spodobał Ci się artykuł, zostaw Like’a. Jeśli uznasz artykuł za pożyteczny, udostępnij go swoim znajomym.
Daj znać, jeżeli poruszane przeze mnie tematy uważasz za interesujące. Możesz również zapisać się do newslettera, wówczas poinformuję Cię o nowym artykule.