Jak pomóc małemu introwertykowi?

Jak pomóc małemu introwertykowi?

Czyż nie każdy rodzic chce wychować szczęśliwe i przygotowane do życia dziecko?

Latami staramy się, aby nasze dziecko nabyło wszystkie umiejętności potrzebne do stawienia czoła życiowym zadaniom i osiągnięciu sukcesu. Czytamy książki dla rodziców, aby poznać wszystkie najlepsze strategie wychowywania dzieci. Szukamy porad u przyjaciół i rodziny. Uczęszczamy na warsztaty dla rodziców prowadzone przez ekspertów od rodzicielstwa. Często jednak wskazówki i porady, które otrzymujemy, nie uwzględniają faktu, że niektóre dzieci są introwertykami.
To wywołuje u rodziców różne obawy i skłania ich do podejmowania działań, które nie tylko nie wpierają dziecka, ale wręcz mu szkodzą.

Chcesz pomóc małemu introwertykowi? Zrozum, szanuj, akceptuj i wspieraj.

Postaraj się zrozumieć, czym jest introwersja

Pierwszą rzeczą, którą masz do zrobienia, jest upewnienie się, że rozumiesz, co to znaczy być introwertykiem. Kiedy poznasz chociaż niektóre z najbardziej powszechnych cech introwertyków, zauważysz, że dużo zachowań, które obserwujesz u swojego dziecka, jest całkiem normalne dla introwertyków i nie ma się czym martwić. Świadomość szczegółów dotyczących zachowań społecznych, emocji i ekspresji słownej da Ci jednocześnie lepsze wyczucie potrzeb Twojego dziecka oraz wskazówki, jak je wychowywać.
Introwertyczne dzieci są często mylone z dziećmi nieśmiałymi, ale bycie introwertycznym i nieśmiałym to nie to samo. To, że dziecko woli spędzać czas samodzielnie, czytając lub angażując się w indywidualne czynności zamiast chętnie szukać towarzystwa innych dzieci nie oznacza, że ma jakieś emocjonalne problemy. Depresja lub inny rodzaj przygnębienia objawia się zmianą w dotychczasowym zachowaniu. Ekspresyjne i otwarte dziecko, które nagle stało się wycofane i milczy, nie stało się introwertykiem. Introwersja nie jest odpowiedzią na zewnętrzne wpływy, to cecha temperamentu.

Szanuj preferencje Twojego dziecka

Jeśli lepiej zrozumiesz, co oznacza być introwertykiem, będziesz w stanie trafniej rozpoznać preferencje swojego dziecka. A kiedy już poznasz preferencje swojego dziecka, musisz je uszanować.
Dla przykładu, introwertycy zazwyczaj mają (i potrzebują) niewielu przyjaciół. Jeśli zaczniesz porównywać swoje dziecko z innym, mającym wielu znajomych, możesz zacząć się martwić, iż Twoja pociecha ma problemy z nawiązywaniem kontaktów towarzyskich. A wtedy już tylko krok dzieli Cię od tego, aby na różne sposoby zmuszać je do nawiązywania nowych znajomości, bądź zadręczać je rozmowami mającymi na celu wyjaśnienie „problemu”. Jeśli jednak zrozumiesz, że introwertycy stawiają nie na ilość, ale na jakość kontaktów z ludźmi i mając jednego kolegę/koleżankę Twoje dziecko czuje się szczęśliwe, wówczas łatwiej będzie Ci pogodzić się z jego stylem życia.
Musisz zrozumieć, że zmuszanie dziecka do spędzania większej ilości czasu z rówieśnikami nie sprawi, że będzie bardziej towarzyskie. Takie działanie pozbawi je natomiast energii i sprawi, że stanie się drażliwe i jeszcze bardziej wycofane. A wtedy już będziesz mógł powiedzieć, że masz rację, że ma problemy…
Nie staraj się jednak udowadniać swoich racji. Zamiast tego pozwól dziecku na przejęcie kontroli nad tym z kim chce się spotykać i ile czasu chce z nim spędzić.

Zaakceptuj swoje dziecko

Akceptując dziecko pokazujesz mu, że je kochasz. Czy zastanawiałeś się w jaki sposób Twoja pociecha może reagować na to, że nie akceptujesz jego zachowania i na siłę próbujesz je zmienić?
To naturalne, że chcesz dla swojego dziecka wszystkiego co najlepsze i zachęcasz je do różnych aktywności i zdobywania przyjaciół. Kiedy jednak dajesz mu odczuć, że jego zachowanie nie jest normalne i uważasz, że jest to problem, to przełoży się na nie w sposób, którego naprawdę nie zamierzasz. Pamiętaj, że decydowana większość introwertycznych dzieci, jest również bardzo wrażliwa emocjonalnie (70% introwertyków to osoby wysoko wrażliwe (HSP – High Sensitive Person)). Jednocześnie to, co odczuwają, nie zawsze musi być tym, co o nich myślimy. Z czasem dziecko zacznie wierzyć, że naprawdę jest z nim coś nie tak, a nawet zacząć odczuwać, że nie kochasz go z powodu tej wady. Czy gdyby było inaczej, chciałbyś, aby było kim innym niż jest?

Wspieraj dziecko w jego upodobaniach

Kiedy zrozumiesz, że Twoje dziecko jest introwertykiem, możesz zauważyć, że inni nie robią tego, co jest dla niego najlepsze. Bycie introwertykiem w świecie promującym ekstrawersję nie jest łatwe. Na przykład nauczyciel może powiedzieć, że Twoje dziecko ma problemy z utrzymaniem kontaktów towarzyskich, ponieważ nie lubi brać udziału w zajęciach grupowych. Może naciskać na dziecko, aby uczestniczyło w nich z większym entuzjazmem. Jest to trudna sytuacja, ponieważ praca w grupie stała się integralną częścią edukacji. Jednak jeśli chcesz wspierać swoje dziecko, bądź jego adwokatem. Spróbuj przekonać nauczyciela, że są inne, równie dobre metody nauki czy pracy. Chodzi o to, żebyś nie tylko rozumiał swoje dziecko, ale pomógł zrozumieć je innym.

Źródło: https://www.verywellfamily.com/how-to-raise-an-introverted-child-1449064, Carol Bainbridge, 5 luty 2018

Jeśli spodobał Ci się artykuł, zostaw Like’a. Jeśli uznasz artykuł za pożyteczny, udostępnij go swoim znajomym.
Daj znać, jeżeli poruszane przeze mnie tematy uważasz za interesujące. Możesz również zapisać się do newslettera, wówczas poinformuję Cię o nowym artykule.

 

Podobne artykuły:
Cechy introwertycznych dzieci
Wychowanie introwertyka