Mózg introwertyka vs mózg ekstrawertyka

Mózg introwertyka vs mózg ekstrawertyka

Niedawno zapytałam się córki jakie według niej mam wady. Nie zastanawiała się długo, żeby odpowiedzieć, że czasami wkurzam ją, jak długo nad czymś myślę.
Owszem zauważam jej zniecierpliwienie, jak nieraz przyjdzie do mnie z jakimś zadaniem domowym z matematyki czy fizyki, oczekując natychmiastowego rozwiązania. Aczkolwiek przyznam, iż zaskoczyło mnie to, że zarzut ten padł z ust kogoś, komu zdarza się dostać słabszą ocenę tylko dlatego, że na sprawdzianie nie zdąży odpowiedzieć na wszystkie pytania w zadanym czasie.
Nie ukrywam, że jestem długodystansowcem a nie sprinterem. W takich też zadaniach najlepiej sprawdzam się w pracy. Preferuję dłuższe projekty, wymagające analizy, aniżeli krótkie zadania z oczekiwaniem natychmiastowego rozwiązania. Tak działa mój mózg i jest to jedna z cech charakterystyczna na introwertyków.

Tak, mózgi introwertyków i ekstrawertyków różnią się od siebie.

Przeprowadzone badania dostarczyły dowodów na występowanie różnic zarówno w budowie jak i funkcjonowaniu mózgów introwertyków i ekstrawertyków.

Mózg ekstrawertyka

U ekstrawertyków krew w mózgu płynie głównie do obszarów odpowiedzialnych za przetwarzanie informacji dostarczanych z zewnątrz – przez zmysł wzroku, słuchu, dotyku i smaku (chociaż nie węchu). Ten szlak przepływu jest krótki i mało skomplikowany. Ekstrawertycy w dużej mierze posługują się pamięcią krótkotrwałą. Krótszy czas przepływu krwi pozwala ekstrawertykom na szybsze przetwarzanie informacji oraz łatwość w wypowiadaniu się bez namysłu. Dodatkowo cieńsza niż u introwertyków istota szara w korze przedczołowej – obszarze mózgu związanym w podejmowaniem decyzji – wpływa na podejmowanie decyzji pod wpływem chwili, bez dogłębnej analizy potencjalnego ryzyka.

Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, że dominującym neuroprzekaźnikiem na szlaku wykorzystywanym przez ekstrawertyczny mózg jest dopamina. Dopamina zwiększa poziom pobudzenia, stąd kojarzy się z dobrym nastrojem i energią do działania. Motywuje do poruszania się, uczenia się, wspomaga koncentrację. Daje natychmiastowe i intensywne poczucie szczęścia, wówczas gdy działamy szybko, podejmujemy ryzyko i szukamy nowości. Ekstrawertycy wykazując niską wrażliwość na dopaminę, potrzebują więc silnej stymulacji, aby poczuć się dobrze.

Mózg introwertyka

W porównaniu z mózgiem ekstrawertyków, do mózgu introwertyków dopływa więcej krwi. Więcej krwi oznacza większą wrażliwość i silniejszą wewnętrzną stymulację.

Również szlak, jakim krew dopływa do mózgu introwertyków, nie pokrywa się ze szklakiem w ekstrawertycznym mózgu. Krew w mózgu introwertyka podróżuje dłuższymi, bardziej skomplikowanymi drogami i skupia się na częściach mózgu zaangażowanych w wewnętrzne doświadczenia, takie jak zapamiętywanie, rozwiązywanie problemów i planowanie.

Introwertycy mają także zazwyczaj grubszą istotę szarą w korze przedczołowej mózgu, która odpowiada za występowanie skłonności do dłuższego zastanawiania się oraz rozważania wszelkich „za” i „przeciw” przed podjęciem decyzji. Na szybkość reakcji wpływa również to, iż introwertycy w większym stopniu korzystają z pamięci długotrwałej, niż szybko dostępnej pamięci krótkotrwałej.

Mózgi introwertyczne również używają dopaminy, ale są na nią bardziej wrażliwe i zbyt duża ilość dopaminy powoduje u nich nieprzyjemną nadmierną stymulację.

U introwertyków dominującym neuroprzekaźnikiem jest natomiast acetylocholina. Acetylocholina wpływa na uwagę, uczenie się, zachowanie spokoju i czujności. Nagradza sprawiając, że czujemy się zrelaksowani i spokojni. Nasze dobre samopoczucie stymulowane jest w sytuacji kiedy myślimy i czujemy.

Różne mózgi motywują nas do różnych zachowań.

Stąd też, dążąc w naturalny sposób do przyjemności, ekstrawertycy są towarzyscy, aktywni społecznie i poszukują intensywnych doznań. Introwertycy przyjemność osiągają poprzez spokój, wewnętrznie skupienie i przebywanie w samotności.

Jeśli spodobał Ci się artykuł, zostaw Like’a. Jeśli uznasz artykuł za pożyteczny, udostępnij go swoim znajomym.
Daj znać, jeżeli poruszane przeze mnie tematy uważasz za interesujące. Możesz również zapisać się do newslettera, wówczas poinformuję Cię o nowym artykule.