MBTI, test 16 osobowości

MBTI – test 16 osobowości

Dziś o teście MBTI (Myers-Briggs) zwanym również testem 16 osobowości. Jest to jeden z najpopularniejszych testów służących do określania typu osobowości i pomimo licznym opiniom zarzucającym mu wiarygodność, jest narzędziem często wykorzystywanym m.in. w podejmowaniu decyzji o rozwoju kariery. Co ciekawe, aż 80 procent firm z listy Fortune 500 i 89 firm z listy Fortune 100 przyznaje, że używa wskaźnika MBTI w procesie rekrutacji.

Nazwa MBTI pochodzi od nazwisk jego autorek – Katherine Cook Briggs i jej córki Isabel Briggs Myers, dwóch amerykańskich psycholożek, które rozszerzając koncepcję typów Carla Gustava Junga, chciały udostępnić spostrzeżenia z niej płynące szerszej grupie osób.

Według Myers i Briggs różnice w ludzkim zachowaniu można opisać przez cztery wymiary – osiem cech określanych literami:

Wymiar E-I: EKSTRAWERSJA (ang. extraversion) i INTROWERSJA (ang. introversion)
Odpowiada na pytanie skąd czerpiemy energię życiową i gdzie kierujemy swoją uwagę. Inaczej, czy wolimy skupiać się świecie zewnętrznym czy na wewnętrznym świecie swoich myśli, odczuć, doświadczeń?

Wymiar S-N: POZNANIE (ang. sensing) i INTUICJA (ang. intuition)
Wskazuje na to, w jaki sposób gromadzimy informacje, którymi się później posługujemy. Czy są to informacje rzeczywiste i drobiazgowe? Czy też koncentrujemy się na całościowym obrazie, własnej interpretacji i powiązaniach między faktami?

Wymiar T-F: MYŚLENIE (ang. thinking) i ODCZUWANIE (ang. feeling)
Pokazuje w jaki sposób podejmujemy decyzje i co bierzemy wówczas pod uwagę. Czy podejmując decyzje jesteśmy obiektywni, czyli kierujemy się logiką i sprawiedliwością? Czy też na nasze opinie są bardziej subiektywne, ponieważ bierzemy pod uwagę szczególne okoliczności i wartości zaangażowanych osób?

Wymiar J-P: OSĄDZANIE (ang. judging) i OBSERWACJA (ang. perceiving)
Dostarcza wiedzy na temat naszego stylu życia i pracy, podejścia do zobowiązań i elastyczności w jakiej reagujemy na zmiany. Czy działamy w sposób wyuczony i zaplanowany? Czy też prowadzimy elastyczny tryb życia, jesteśmy otwarci na nowe informacje i opcje.

Interakcje pomiędzy tymi cechami tworzą 16 różnych typów osobowości: ISTJ, ISTP, ISFJ, ISFP, INFJ, INFP, INTJ, INTP, ESTP, ESTJ, ESFP, ESFJ, ENFP, ENFJ, ENTJ, ENTP.

Żaden z tych typów nie jest ani lepszy, ani gorszy. Każdy z typów ma zarówno swoje mocne strony, jak i wady czy słabości. Celem testu MBTI nie jest ocena osobowości, a jedynie poznanie i zrozumienie różnic występujących między ludźmi.

A jaki jest Twój typ? Zachęcam do rozwiązania testu na stronie https://www.16personalities.com/pl.

Jeśli spodobał Ci się artykuł, zostaw Like’a. Jeśli uznasz artykuł za pożyteczny, udostępnij go swoim znajomym.
Daj znać, jeżeli poruszane przeze mnie tematy uważasz za interesujące. Możesz również zapisać się do newslettera, wówczas poinformuję Cię o nowym artykule.

 

Podobne artykuły:
4 typy introwertyków