Kronika introwertyka. Jestem introwertykiem.

Jestem introwertykiem

Jestem introwertykiem. Poszukując informacji na ten temat w sieci, trafiam na stronę słownika synonimów  https://synonim.net/, gdzie dowiaduję się, że jestem dzikusem, milczkiem, mizantropem, mrukiem, mumią, niemową, odludkiem, ponurakiem, pustelnikiem, samotnikiem, smutasem, frustratem, narzekaczem, pesymistą, zgorzknialcem i osobą autystyczną. Nie trzeba dużych pokładów empatii, aby wyobrazić sobie jak czuje się osoba, która usłyszy kilka takich określeń na swój temat. Introwertycy spotykają się z nimi na co dzień.

Co innego gdybym była ekstrawertykiem… Wówczas według tego samego słownika widziana byłabym jako osoba aktywna, błyskotliwa, bystra, pomysłowa, towarzyska, optymistyczna, z poczuciem humoru.

Takie opinie na temat introwertyków pojawiają się dobie głoszenia wszechobecnej tolerancji. Są więc nie tylko nie na miejscu, ale przede wszystkim świadczą o braku zrozumienia tematu. Są również bardzo krzywdzące, a ich rozpowszechnianie ma duży wpływ na to, w jaki sposób introwertycy odbierani są w szkole czy pracy. Różne źródła naukowe mówią, iż introwertycy stanowią około trzydziestu procent ogółu populacji. Mamy więc jedną trzecią społeczeństwa ludzi wykluczonych, w najlepszym wypadku takich, których “trzeba naprawić”. Owszem jesteśmy zachęcani do „bycia sobą”, pod warunkiem, że będziemy zachowywali się w sposób ekstrawertyczny.

Moja córka jest introwertykiem. Kiedy patrzę, jak często zmaga się z problemami wynikającymi z zetknięcia się jej introwertycznego temperamentu z ekstrawertycznym otoczeniem, na nowo przeżywam swoje dzieciństwo pełne lęków i poczucia niedopasowania do reszty. Aby ona miała lżejsze dzieciństwo, próbuję jej pomóc, ale najczęściej docieram do muru braku zrozumienia.

Drodzy ekstrawertycy. Ja nawet wierzę w to, iż większość z Was uważa, że próbując nas zmienić, robi to dla naszego dobra. Jednak jak to mówi znane przysłowie “dobrymi chęciami jest piekło wybrukowane”. Zatrzymajcie się na chwilę, przestańcie mówić i posłuchajcie jak świat wygląda z naszej perspektywy.