Dlaczego introwertycy przyciągają toksycznych ludzi

Dlaczego introwertycy przyciągają toksycznych ludzi?

Kiedy czytasz zwrot “toksyczni ludzie”, kto w twoim życiu przychodzi ci do głowy? Twój kolega, partner, współpracownik, czy może rodzic?

Jeśli jesteś introwertykiem, są duże szanse, że w Twoim życiu jest osoba toksyczna. Toksyczni ludzie są manipulatorami. Ich celem jest doprowadzanie innych do robienia tego, co chcą i jeśli im na to pozwolisz, będą siać spustoszenie w twoim życiu.

Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej o toksycznych zachowaniach posłuchaj video Jak Zdemaskować Manipulatora i Chronić Się Przed Toksycznymi Ludźmi.

Ekstrawertycy również mogą przyciągać toksyczne osoby, ale są powody, dla których introwertycy są dla nich bardziej atrakcyjni.

Po pierwsze introwertycy są dobrymi słuchaczami. W świecie szybkich zmian i nadmiaru informacji, słuchanie aktywne i empatyczne nie jest powszechną umiejętnością, dlatego też wiele osób z chęcią wykorzysta tą sposobność do bycia wysłuchanym. Z drugiej strony introwertycy nie domagają się, aby ich głos został usłyszany. Nie będą walczyć o możliwość wyrażenia swojego zdania, jeśli nie czują, że ktoś rzeczywiście chce usłyszeć to, co mają do powiedzenia. W naszym ekstrawertycznym społeczeństwie, kiedy pozostajesz cicho, otwierasz przestrzeń dla innych, aby mogli się wprowadzić.

Ponieważ toksyczni ludzie stawiają siebie na pierwszym miejscu, nie mają problemu z wejściem do tej przestrzeni i jej przejęciem. Nie mają problemu z dominacją rozmowy, a przez to próbą zdominowania życia introwertyka.

Na początku introwertycy mogą być zadowoleni z tego, że ktoś inny przejmuje inicjatywę i przenosi rozmowę i relację do przodu. Ale toksyczni ludzie nie ograniczają się do tego. Wkrótce zaczynają przyjmować więcej, niż dają i ignorują lub jawnie nie respektują twoich wyrażonych potrzeb i pragnień. Mogą kłamać, próbować cię kontrolować lub być aroganccy, lub nadmiernie negatywni. Mogą zająć zbyt dużo twojego czasu, za dużo twojej energii i za dużo twojego życia. W efekcie tego czujesz się gorzej – nie lepiej, jak powinieneś, po spędzeniu z nimi czasu.

I to prowadzi nas do drugiego powodu, dla którego “ci spokojni” przyciągają toksycznych ludzi. Wielu introwertykom trudność sprawia powiedzenie “nie”. Potrzeba dużo energii, aby słownie przeciwstawić się komuś z silną osobowością i wyjaśnić swoje potrzeby. Do tego dochodzi poczucie winy – aby kogoś nie zganić, nie sprawić mu przykrości. W rezultacie wielu introwertyków pozwala rozwijać się relacji w sposób przez nich niekontrolowany. Korzystają na tym osoby toksyczne, które będą wykorzystywać introwertyczne wycofanie do narzucenia im własnego zdania. Będą ignorować język ciała i rzucane słowne uwagi. Będą dzielić się niezamawianymi, negatywnymi szczegółami o swoim życiu za każdym razem, kiedy Cię zobaczą. I na pewno nie są zainteresowani tym, co masz do powiedzenia – ponieważ są zainteresowani widzeniem i słuchaniem rzeczy po swojemu.

A co z toksycznymi partnerami? Dlaczego introwertycy dużo częściej niż ekstrawertycy kończą w toksycznych związkach?

1. Są bardzo samodzielni. Nie lubią nikomu narzucać się swoją osobą, zawracać głowy swoimi problemami. Nie potrzebują niczyjej pomocy, aby zarabiać pieniądze, prowadzić dom czy organizować sobie rozrywkę. Ale niektórzy introwertycy w swojej niezależności posuwają się zbyt daleko i nie widzą niczego złego w tym, że kiedy mają problemy, ich partner zamiast być w pobliżu i zapewnić im wsparcie, opuszcza ich, aby radzili sobie sami.

2. Nigdy nie proszą o wiele. Nie oczekują, że ich partner zabierze ich na wyjątkową randkę czy kupi drogi prezent. Zadowalają się podstawami. Niektórzy ludzie korzystają z tego faktu i pod pretekstem uniknięcia „rozpuszczenia kogoś”, nie robią dla nich nic miłego.

3. Są dawcami. Bardziej dbają o swoich bliskich niż o siebie. Starają się uszczęśliwić partnera, nawet jeśli to oznacza poświęcenie własnych potrzeb.

4. Nie potrafią się sprzedawać. Nie wierząc, że zasługują na szczególną uwagę, nigdy nie robią problemu z tego, że ich partner im jej nie daje. Zakładają, że ich toksyczny związek jest normalnym związkiem. Nie widzą „czerwonych flag”, dopóki nie jest za późno.

5. Nie spotykają się z dużą ilością osób. Rzadko zdarza im się znaleźć kogoś, z kim czują się swobodnie, kogoś, na kogo chcą poświęcić swój czas. Kiedy więc już znajdą taką osobę, mocno się angażują.

6. Nienawidzą zmian. Dlatego też nawet jeśli relacja psuje się szybko, zamiast zdecydować się na rozstanie, próbują ją naprawiać. Nie chcą zniszczyć wszystkiego, co zbudowali jednym małym nieporozumieniem.

7. Równie mocno jak zmian, nie lubią konfrontacji. Wolą przymknąć oczy i mieć nadzieję, że wszystko się ułoży, niż rozpocząć niechcianą kłótnię. Wolą gorsze traktowanie, niż walkę o swoje prawa i szacunek.

8. Wykazując się dużą wrażliwością, martwią się, że są zbyt emocjonalni. Nie chcąc być oskarżonym o przesadne reagowanie, tłumią swój smutek, a często również i łzy.

9. I mimo, iż ciężko się im do tego przyznać, chcą być po prostu lubiani. Chcą czuć się potrzebni. Chcąc być w związku, który trwa.

Jeśli spodobał Ci się artykuł, zostaw Like’a. Jeśli uznasz artykuł za pożyteczny, udostępnij go swoim znajomym.
Daj znać, jeżeli poruszane przeze mnie tematy uważasz za interesujące. Możesz również zapisać się do newslettera, wówczas poinformuję Cię o nowym artykule.