Cieszę się, że jestem introwertykiem

Cieszę się, że jestem introwertykiem

Pierwszą książkę o introwertyzmie przeczytałam około dziesięciu lat temu. To był ten moment przełomowy, w którym ktoś, pierwszy raz w życiu, dał mi do zrozumienia, że jestem całkowicie normalna. Wcześniej, na skutek opinii innych ludzi, czułam się jakby było ze mną coś nie tak, a introwersję postrzegałam jako upośledzenie.

Kiedy dowiedziałam się czym jest introwersja i zaakceptowałam to, że jestem introwertykiem, przestałam postrzegać introwertyzm jako słabość wymagającą naprawy. Dopiero wtedy mogłam skupić się na rozwijaniu swoich mocnych stron i od tego czasu życie stało się o wiele lepsze.
Dzisiaj cieszę się, że jestem introwertykiem. Poniżej przedstawiam kilka cech, dzięki którym postrzegam swój introwertyzm jako siłę.

Nigdy się nie nudzę

Nie znam uczucia nudy. Może to zabrzmi egocentrycznie, ale nie nudzę się w swoim towarzystwie. Zawsze mogę znaleźć nową książkę do przeczytania, historię do napisania czy pomysł do zbadania. Szklanka herbaty z cytryną, kawałek ciasta i ciekawy film również sprawią mi przyjemność.

Jestem bardzo dobrym słuchaczem

Bez wątpienia posiadam umiejętność aktywnego słuchania innych. Nie mam ani tendencji do rozpraszania się, ani nie odczuwam potrzeby przejęcia kontroli nad rozmową. Jeśli będziesz chciał podzielić się ze mną czymś osobistym i znaczącym dla Ciebie, będę chciała usłyszeć co masz do powiedzenia, a odpowiedź, którą ode mnie usłyszysz, będzie przemyślana i empatyczna.

W przyjaźni przekładam jakość nad ilość

Nigdy nie byłam osobą popularną, ale też wcale mi na tym nie zależy. Mam niewielkie grono bliskich mi osób, niemniej wiem, że mogę na nich polegać. Dlatego też zamiast bez przerwy szukać nowych kontaktów, wolę skupić się na wzmacnianiu istniejących relacji.

Dobrze czuję się w ciszy

W przeciwieństwie do ekstrawertyków nie jestem uzależniona od stymulacji zewnętrznej. To powoduje, że nie muszę cały czas czegoś robić. Jeśli spędzam z kimś czas, nie czuję presji, aby bez przerwy rozmawiać lub robić czegoś aktywnego.

Bardzo dobrze znam siebie

Mój mózg to gigantyczna półka z książkami wypełniona informacjami i uczuciami. Ciągle coś wybieram z tych półek, żeby zbadać i przeanalizować. Mam potrzebę rozumienia siebie, innych ludzi oraz tego, co dzieje się wokół mnie. Ponieważ spędzam tak dużo czasu w swojej głowie, mam zaufanie do tego co wiem oraz do swoich przekonań. Niemniej zawsze jestem otwarta na naukę i rozwój.

Znam również innych ludzi

Ponieważ spędzam więcej czasu słuchając i myśląc niż mówiąc, jestem dość dobra w odczytywaniu innych ludzi. Widzę nie tylko to, co chcesz, żebym zobaczyła. Zauważam również Twoją intencję, Twoje uczucia i wszystkie inne złożone czynniki, które sprawiają, że jesteś tym, kim jesteś.
Ale nie martw się. Jak przystało na introwertyka, większość tych informacji zostawiam dla siebie.

Cenię autentyczność

Nie poprę niczego z czym się nie zgadzam, nawet w sytuacji kiedy miałabym na tym stracić. Wiem, że to czasem niepolityczne, ale życie w zgodzie z własnym sumieniem jest dla mnie ważniejsze od bycia lubianym. Z tego też powodu nie potrafię cenić ludzi, którzy w obawie przed utratą popularności, zmieniają swoje zdanie w zależności od otoczenia, w którym przebywają. Nie mam problemu z wyrażaniem swojego zdania, więc jeśli nie jesteś w stanie przyjąć ewentualnej krytyki lub zamykasz się na inny punkt widzenia, nie pytaj.

Jestem niezależna

Być może nawet za bardzo. Czasem trudno mi poprosić o pomoc, kiedy jej potrzebuję, ale pracuję nad tym. Za to cieszy mnie, że nie muszę polegać na kimś, aby coś zrealizować. Sama planuję, podejmuję decyzje, sama je realizuję i nie obarczam nikogo odpowiedzialnością za ewentualne niepowodzenia.

Źródło: https://introvertdear.com/news/introvert-thankful-reasons/, Megan Malone, 22 listopada 2017

Jeśli spodobał Ci się artykuł, zostaw Like’a. Jeśli uznasz artykuł za pożyteczny, udostępnij go swoim znajomym.
Daj znać, jeżeli poruszane przeze mnie tematy uważasz za interesujące. Możesz również zapisać się do newslettera, wówczas poinformuję Cię o nowym artykule.