Cechy introwertycznych dzieci

Cechy introwertycznych dzieci

Jakie są cechy introwertycznych dzieci?

Żadne dwoje introwertyków nie jest jednakowych, ale introwertyczne dzieci mają tendencję do dzielenia poniżej opisanych siedmiu cech.

Introwertyczne dzieci mają bogaty świat wewnętrzny

Jest on żywy i obecny dla nich. Introwertyczne dzieci lubią zabawę wyobraźnią. Wolą bawić się samotnie lub z jednym lub dwojgiem innych dzieci. Często spędzają czas we własnym pokoju za zamkniętymi drzwiami.
Niestety, posiadanie bogatego wewnętrznego świata może być mieczem obosiecznym, ponieważ może prowadzić do poczucia izolacji i wyobcowania. Ważne jest, aby rodzice zamkniętych w sobie dzieci pomogli im zobaczyć, w jaki sposób ich temperament może być dla nich źródłem siły.

Angażują się w głębsze aspekty życia

Introwertyczne dzieci nie boją się wielkich pytań. Chcą wiedzieć, dlaczego coś jest ważne albo co coś znaczy. Zadziwiająco, nawet w młodym wieku, wielu z nich może wyjść poza siebie i zastanowić się nad własnym zachowaniem. Introwertyczne dzieci chcą zrozumieć siebie, innych oraz wszystko dookoła. Mogą się zastanawiać, co sprawia, że ta osoba tak się czuje?

Zanim się w coś zaangażują, najpierw obserwują

Często bywają niezdecydowane i ostrożne. Unikają nadmiaru bodźców, powoli wchodzą w nowe sytuacje. Przed przystąpieniem do zabawy, najpierw obserwują rówieśników. Zdarza się, że samo obserwowanie zabawy, sprawia im więcej przyjemności niż uczestniczenie w niej. Zazwyczaj bywają bardziej energiczne i rozmowne w domu, gdzie czują się bezpiecznie i bardziej komfortowo.

Podejmują decyzje w oparciu o własne wartości

Introwertyczne dzieci spędzają mnóstwo czasu na rozmyślaniach. To sprawia, że często mają wyrobione swoje zdanie na różne tematy. Dzięki temu podejmują decyzje w oparciu o własne standardy, zamiast podążać za tłumem. Można to uznać za niezwykle pozytywną cechę ich natury, ponieważ oznacza to, że są mniej podatne na presję rówieśników i nie robią rzeczy tylko po to, aby się do nich dopasować.

Kiedy czują się bezpiecznie, są świetnymi rozmówcami

Podobnie jak introwertyczni dorośli, introwertyczne dzieci powoli adaptują się do towarzystwa nowych ludzi. Początkowo pozostają obserwatorami, raczej słuchają niż mówią. Kiedy poczują się komfortowo, lubią rozmawiać na tematy, które ich interesują. Ich celem często jest lepsze zrozumienie własnego lub cudzego wewnętrznego świata.
Są bardzo dobrymi słuchaczami i pamiętają, co powiedział ich rozmówca. Introwertyczne dzieci mogą mówić cicho, czasami zatrzymywać się, aby poszukać odpowiednich słów. Mogą też przestać mówić, jeśli ktoś będzie im przerywał. Mogą odwracać wzrok, gdy mówią, żeby zebrać myśli, ale nawiązują kontakt wzrokowy podczas słuchania.

Introwertyczne dzieci często mają poczucie odstawania od grupy

Przez lata wartości naszego społeczeństwa uległy zmianie, a ekstrawersja stała się ideałem. Chwalimy asertywność, akceptację grupową i zewnętrzną realizację, a nie cichą refleksję, samotność i staranne podejmowanie decyzji.
Te same standardy dotyczące konieczności bycia otwartymi i aktywnymi zostały przeniesione na grunt szkoły oraz każdej innej instytucji, z którą spotyka się introwertyczne dziecko. W młodszym wieku dzieci w ciągu dnia przebywają w pełnych rozgadanych rówieśników przedszkolach. Kiedy w wieku 6-7 lat zaczynają formalną naukę, spędzają 6-7 godzin dziennie z 30-tką innych dzieci, gdzie przez cały czas zachęca się je do udziału w mnóstwie różnorodnych zajęć i pracy w grupach. Jest to wyzwanie dla introwertyków, którzy we wczesnych latach życia lepiej radzą sobie w domu i dopiero gdy dorastają lepiej dostosowują się do wymagań grupy.

Introwertyczne dzieci inaczej się uspołeczniają

Introwertycy szukają głębi w relacjach z innymi, stawiając nie na ilość kontaktów, ale na ich jakość. Stąd mogą mieć tylko jednego lub dwóch bliskich przyjaciół a resztę kolegów traktować tylko jako znajomych. Nie oznacza to jednak nie lubią ludzi, bądź mają problemy z socjalizacją. Nie spędzają zbyt wiele czasu na rozmowach towarzyskich, tak jak ich ekstrawertyczni rówieśnicy, ponieważ przebywając dłuższy czas w pobliżu innych osób czują się wyczerpani i zmęczeni. Tak działa ich wrażliwy układ nerwowy. Wówczas muszą odciąć się od świata, aby naładować swoją energię. Z tego też powodu introwertyczne dzieci spędzają dużo czasu samotnie w pokoju na czytaniu, pisaniu, graniu w gry lub po prostu pozwalając swojemu umysłowi błąkać się swobodnie przeskakując z tematu na temat.

Jeśli jesteś rodzicem introwertycznego dziecka, najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić dla swojego dziecka, jest uznanie jego temperamentu. Nigdy nie pozwól mu myśleć, że coś jest z nimi nie tak. Kiedy akceptujemy introwertyczne dzieci takimi jakimi są, daje im to poczucie własnej wartości, dzięki której mogą z sukcesem zdobywać świat

Źródło: https://introvertdear.com/news/introverted-kids/, Jenn Granneman, 9 sierpnia 2015

Jeśli spodobał Ci się artykuł, zostaw Like’a. Jeśli uznasz artykuł za pożyteczny, udostępnij go swoim znajomym.
Daj znać, jeżeli poruszane przeze mnie tematy uważasz za interesujące. Możesz również zapisać się do newslettera, wówczas poinformuję Cię o nowym artykule.

 

Podobne artykuły:
Wychowanie introwertyka
Jak pomóc małemu introwertykowi?