4 typy introwertyków

4 typy introwertyków

Introwertyk introwertykowi nierówny. Jak to w życiu bywa, introwersja może objawiać się na różne sposoby. Psycholog Jonathan Cheek, wraz ze swoimi studentami, przeprowadził badania, na podstawie których wyodrębnił pewne cechy dominujące i podzielił introwertyków na 4 typy: Social (społeczny), Thinking (myślący), Anxious (niespokojny/lękliwy), Restrained (powściągliwy/wycofany). Od pierwszych liter typów nazwano ten model modelem STAR.

Społeczny

Wbrew pierwszemu skojarzeniu, społeczny introwertyk swoim zachowaniem nie przypomina ekstrawertyka. Mimo, iż lubi spotkania w niewielkim gronie bliskich znajomych, to unika dużych imprez z mnóstwem ludzi. Równie często ma ochotę na spędzanie czasu w samotności w domu lub na łonie natury. Nie jest to spowodowane jego nieśmiałością, ani lękiem związanym z kontaktami z innymi ludźmi, a preferencją do przebywania w otoczeniu o niskim poziomie bodźców. Dla społecznego introwertyka rezygnacja z interakcji społecznych spowodowana jest tym, że stanowią one dla niego olbrzymi wydatek energetyczny. Samotność to dla niego czas na relaks i ładowanie baterii. W kontaktach z innymi ludźmi zamiast na ilość stawia na jakość. Jego zaletą jest umiejętność utrzymywania głębokich relacji z innymi. Źle czuje się w kontaktach powierzchownych.

Myślący

Sprawia wrażenie zamyślonego, żyjącego we własnym świecie. Niektórzy mogą powiedzieć, że chodzi z głową w chmurach. Ma tendencję do introspekcji, analizowania różnych tematów, tworzenia planów. To typ bardzo kreatywny. W przeciwieństwie do pozostałych typów, nie odczuwa lęku ani zmęczenia związanego z kontaktami społecznymi. Jednak i on nie odnajdzie się w każdym towarzystwie. Wynika to z jego niechęci do podtrzymywania rozmów o niczym. Przebywając wśród ludzi ma tendencję do poruszania tematów zbyt głębokich i angażujących, w których nie wszyscy chcą uczestniczyć.

Niespokojny

W przeciwieństwie do typu społecznego, typ niespokojny unika sytuacji społecznych w związku z obawami z nimi związanymi. Przebywając wśród ludzi czuje się niezręcznie. Ma wrażenie odstawania od grupy oraz poczucie, że cały czas jest oceniany. Problem nie znika nawet wówczas, gdy przebywa sam. Typ lękliwy ma tendencję do ciągłego rozpamiętywania różnych sytuacji. Myślom tym towarzyszy niepokój odnośnie tego, co powiedział, jak został odebrany przez innych, co poszło „nie tak”, co mógł zrobić lepiej. Wiele czasu poświęca również na zastanawianie się nad czarnymi scenariuszami przyszłych wydarzeń. Jego zaletą jest natomiast planowanie oraz zwracanie uwagi na szczegóły, których inni nie zauważają.

Powściągliwy

Sprawia wrażenie spowolnionego. Może wolniej się poruszać, wolniej mówi. Może wyglądać, jakby brakowało mu energii. Spontaniczność nie jest jego mocną stroną. Nie lubi się spieszyć i nie znosi jak go ktoś popędza. Jego system nerwowy potrzebuje czasu zanim zareaguje, stąd może sprawiać wrażenie obojętnego. Zanim coś powie lub zrobi, musi najpierw wszystko przemyśleć, dlatego podjęcie decyzji czy odpowiedź na zadane pytanie zabiera mu więcej czasu. Jednocześnie dzięki potrzebie rozważenia możliwych aspektów każdej sytuacji, dostrzega drobiazgi, których inni nie zauważają. Nie jest poszukiwaczem nowości i ekscytujących wrażeń. Raczej dąży do minimalizmu i upraszczania rzeczywistości. Dobrze czuje się podążając znanymi ścieżkami.

Jeśli spodobał Ci się artykuł, zostaw Like’a. Jeśli uznasz artykuł za pożyteczny, udostępnij go swoim znajomym.
Daj znać, jeżeli poruszane przeze mnie tematy uważasz za interesujące. Możesz również zapisać się do newslettera, wówczas poinformuję Cię o nowym artykule.

 

Podobne artykuły:
Introwertyk czy ekstrawertyk?